Famózny cyklista Lukáš Kubiš ovládol slovenský šampionát, triumfoval v časovke aj v pretekoch s hromadným štartom!

Famózny cyklista Lukáš Kubiš ovládol slovenský šampionát, triumfoval v časovke aj v pretekoch s hromadným štartom!

Mimoriadne úspešný týždeň má za sebou cyklista Lukáš Kubiš, ktorý háji farby českého tímu Elkov–Kasper. Na majstrovstvách Slovenskej republiky triumfoval v časovke aj v pretekoch s hromadným štartom, vďaka čomu sa stal po prvý krát v kariére majstrom Slovenska v týchto disciplínach. 

ČASOVKA

Do časovky sa nezapojilo niekoľko slovenských pretekárov, okrem Svrčeka aj enkláva z Pierre Baguette. Spomedzi našich podal najlepší výkon práve Kubiš, ktorý 46,5-kilometrovú trať zvládol za 55:53 min.. 

Vyjadrenie Lukáša Kubiša:Postupne sa dvíhal vietor, takže od štartu sa šlo rýchlejšie než potom ku koncu, museli sme s tým pracovať a podať zodpovedný výkon. Ako víťaz som teda spokojný, vyšlo mi to. Nedeľa je ešte ďaleko, náš tím je silný, určite pôjdeme do preteokv s nejakou taktikou, takže teraz neviem povedať, ako bude vyzerať. Veľmi sa teším, že sa už na zväze rozhodli pre mňa a pôjdem na OH, lebo je to určite sen každého športovca a podarilo sa mi to už druhý raz. Je to o to väčšia zodpovednosť pre mňa. V Tokiu som bol najmladší na štarte, ale teraz už chcem bojovať znova lepšie, zúročiť skúsenosti a dúfam i prirodzene lepšiu formu. Určite budem chcieť domov priniesť výsledok. Asi aj trať mi bude sedieť viac ako v Japonsku.

PRETEKY S HROMADNÝM ŠTARTOM   

V prvom kole sa útočilo, no oddeliť sa podarilo len Čechom. Bolo to všelijako roztratené, najprv vpredu traja, potom piati, neskôr šiesti a v druhom kole sa to konečne ustálilo na deviatich unikajúcich pretekároch, ktorí si vypracovali minútu a pol náskoku. V tom momente balík rezignoval a “zastal”. Okamžite to šlo hore k šiestim minútam.  Boli tam Schuran a Kašpar z ATT, Přidal a Lukeš z Elkovu a jednotlivci Kukrle, Kmínek, Křenek, Habermann a M. Procházka.

Ešte za nimi sa vetrala štvorica O. Procházka, Šejstal, Soukup a Seidl.  Slováci ostávali tak ako zvyčajne v pelotóne, hoci sa mohli dobre zviesť v úniku. Žiadnemu to nevyšlo, no niektorí určite plánovali útoky neskôr. Otázkou však bolo, že ak sa nožnice príliš otvoria, či budú mať vôbec Černý, Vacek a spol nejakú motiváciu útočiť, teda, či to nebude iba na Slovákoch.  Na najťažšom kopci Křenov v druhom okruhu predsa len skúsili zaútočiť a zvýšiť tempo hlavnej skupiny Josef Černý (Soudal) s Petrom Kelemenom (Tudor), no už to bolo veľmi neskoro.

Po troch kolách, teda 76 km, bolo stále v pelotóne 27 Slovákov vrátane viacerých hobbíkov, takže bolo jasné, že selekcie ešte musia prísť a zatiaľ sa len pretekári šetria. 80 km pred cieľom sa už začalo súťažiť aj v pelotóne práve vďaka aktivite našich profíkov.  Hlavné pole sa roztrhalo a vpredu ostalo už len sedem Slovákov. Boli to Martin Svrček (Soudal), Lukáš Kubiš (Elkov), Matúš Štoček a Matthias Schwarzbacher (ATT), Simon Nagy a Dominik Dunár (Dukla) i Samuel Novák (Polti-Kometa U23).  V šiestom kole sa aj táto skupina trhala a veľmi aktívna bola dvojica Svrček – Kubiš, ktorá sa dokázala odpútať a spolu s nimi si vzali do skupiny aj Mathiasa Vacka z Lidlu, Filipa Řehu z ATT, Matyáša Kopeckého z Novo Nordisku a Pavla Bittnera z DSM. To bol kľúčový moment pretekov.

25 km pred cieľom bolo na čele už len šesť Čechov – Přidal, Kukrle, Kmínek, Schuran, Kašpar a Lukeš. Skupina českých profíkov s Kubišom a Svrčkom strácala 2:30. Šli veľmi dobre, naďalej odstup znižovali, no otázkou bolo, či už pre Vacka a spol nebolo neskoro.  Na vrchol Křenova sa dostali na čele už len Schuran, Přidal, Kukrle a Kmínek, ktorí si to rozdali o české medaily. Skupina s prvými dvoma Slovákmi tam bola o minútu neskôr, a to už sa do cieľa dobehnúť nedalo. Českým šampiónom sa stal Tomáš Přidal z Elkovu – Kasper, v špurte porazil Michaela Kukrleho (Felt Felbermayr) a Vojtěcha Kmínka. Slovenský titul získal Lukáš Kubiš, ktorý napokon prišiel do cieľa až o 44 sekúnd pred Svrčkom, hoci kopec prešli spoločne. Martin totiž v samom závere spadol. 

Vyjadrenie Lukáša Kubiša:Musím povedať, že Martin bol dnes veľmi silný a mal som čo robiť, aby som sa s ním udržal. Mojou jedinou výhodou bolo, že som mal tímových kolegov vpredu a v našej skupine boli vždy nejakí Česi, takže určite som nemohol robiť na tom, aby som ohrozil kolegov. Takže nemusel som sa tam až toľko krviť. Klobúk dole pred Martinom, koľko sa narobil, je to veľký šampión, no taká je cyklistika. My sa tešíme, že oba tituly sme získali do nášho tímu, na ktorý som veľmi hrdý.

ZDROJ A VYJADRENIA: https://www.cycling-info.sk 

FOTO: Soňa Niková (SZC)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *