Látky sa zapísali do histórie dedinského futbalu: Ján Segeč neľutuje úsilie ani financie, ktoré do látkarského futbalu vložil

Látky sa zapísali do histórie dedinského futbalu: Ján Segeč neľutuje úsilie ani financie, ktoré do látkarského futbalu vložil

Látky zaznamenali nevídaný úspech. Po postupe z I. triedy sa ako nováčik VI. ligy dostali ihneď na špicu tabuľky, okulahodiace výkony hráčov pod vedením trénera Novodomca okorenili ziskom Prezidentského pohára a aby toho nebolo málo, ich púť v VI. lige trvala len jednu sezónu, hráči Látok postúpili do V. ligy. Nadšenie z historických úspechov neskrýva prezident klubu Ján Segeč, ktorý nám poskytol rozsiahly rozhovor. 

 

Prezident TJ Družstevník Látky Ján Segeč je s futbalovým ročníkom 2023/2024 nadmieru spokojný. „Verili sme, že po vystužení kádra a doplnení posíl budeme mať k dispozícii dobrý mančaft. Nikto z nás však neveril, že VI. ligu s prehľadom vyhráme. Po jesennej časti sa to totiž javilo ako nemožné. Dobré zápasy sme odohrali v Slovnaft Cupe, v ktorom sme v 1. kole vyradili TJ Skolotatran Poltár. Potom sme narazili na Rimavskú Sobota, aj proti nej sme odohrali veľmi dobrý zápas. Dlho bol stav 1:2, nakoniec sme však vypadli. Zúčastnili sme sa tiež Prezidentského pohára, kde bola tiež veľmi silná konkurencie. Je to celoslovenská súťaž, v ktorej sa predstavili výlučne nováčikovia VI. ligy. Takže to ťažké bolo odhadnúť, ako to celé dopadne. Išli sme postupne krok za krokom, väčšinu stretnutí sme odohrali doma a nakoniec sa to vyvŕbilo tak, že sme získali Prezidentský pohár.  Všetci chalani dali to toho všetko, pretože sa chceli zapísať do histórie.“

Segeč už na začiatku svojej cesty pri klube veril, že môže byť úspešná. „Tých chlapcov som vychoval od žiakov, takže poznám, aké sú osobnosti a psychologické charaktery. Venujem sa im už dvadsať rokov. Keď sme začínali, Andrej mal 10 rokov. Urobil som všetko pre to, aby partia ostala pokope. Doplnil som ich chlapcami z Detvianskej Huty aj Hriňovej a hral sa dorast. Ten pôsobil vo IV. aj III. lige. V podstate nikto z nich neodišiel. Bol som presvedčený, že raz príde ten čas, keď urobíme dobrý výsledok, čo sa aj stalo. Len málokto vie, že chcem oprášiť históriu z roku 1983, keď Látky hrali Krajské majstrovstvá Československa, bola to štvrtá najvyššia súťaž. Dal som za cieľ, aby chalani úspešne reprezentovali našu obec, ako tomu bolo v minulosti.“

ÚSPEŠNÝ TRÉNER POKRAČUJE 

Vynikajúcu prácu odvádza na Látkach tréner František Novodomec, pričom neodmysliteľnou súčasťou realizačného tímu je aj Mário Tazberík. „Som rád, že sa nám podarilo dať dokopy takýto realizačný tím. Teším, že obaja pristúpili na to, že jeden z nich bude kondičný tréner a ten druhý pre zmenu technický. S Ferom sa poznáme dlhší čas, trénuje aj náš lyžiarsky klub. Má to zmysel a nakoniec to celé dobre dopadlo. Chalani sú vďaka nim veľmi dobre pripravení. S ich prácou sme spokojní, a preto sme sa dohodli na predĺžení spolupráce.“

FOTO: BAZALA.SK

HISTORICKÝ MOMENT SI UŽILI ŠTYRI AUTOBUSY

Iba jeden duel Prezidentského pohára odohrali Látkari na súperovej pôde. „Cestovali sme len do Modrého Kameňa. Zvyšné tri zápasy boli na domácom trávniku, keďže sme mali dobrý rating. Vstúpili sme doň úspešne. Už prvé zápasy sme zvládli na výbornú. Lovču sme doma zdolali 6:1 a v Modrom Kameni sme zvíťazili 8:2. Tým pádom sme boli na špici a hrali sme pred vlastnými priaznivcami. Následne nám pricestoval klub FC 34 Liptovský Mikuláš – Palúdzka. Bol to ťažký súper, nad ktorým sme vyhrali 4:1. Na semifinále k nám zavítali Dubovce so skalického okresu. Boli vynikajúcim mužstvo, ktoré sme porazili tesne 4:3, vďaka čomu sme postúpili do popradského finále.“

Na vyvrcholenie Prezidentského pohára sa Látky viac – menej pripravovali v domácich podmienkach. „Snažili sme sa to celé skoordinovať, nakoľko sme vedeli, že s nami pocestujú do Popradu aj fanúšikovia. Tí nás v peknom počte podporujú aj na vonkajších dueloch, pretože sa im páči naša hra, prístup, dravosť a bojovnosť. Chalani nikdy nevypustili žiadny zápas, Máme k dispozícii 22-členný káder, takže hráčov aj rotujeme, aby si niektorí z nich oddýchli. Z Látok išli do Popradu štyri plné autobusy. Triumf v Prezidentskom pohári sme oslávi doma, mali sme rezervované dve chaty pri hoteli Zerrenpach.“

Hráči i funkcionári klubu z Podpoľania si finále, samozrejme, užili. V Poprade vytvoril Slovenský futbalový zväz skvelé podmienky, ktoré ocenil i prezident víťazného tímu. „Je to naozaj perfektný štadión, pričom aj kvalita trávnika bola vynikajúca. Bol pre nás cťou si na ňom zahrať. Bolo to naozaj skvelo zorganizované. Hráčov pri nástupe na hraciu plochu sprevádzali deti. Pripomínalo mi to trochu Ligu majstrov. Malo to punc futbalovej kvality, takže sme boli pyšní, že sme sa do finále prebojovali a nakoniec ho aj vyhrali.“

Segečove emócie po záverečnom hvizde finálového duelu boli neopísateľné. „Vypadli mi aj slzičky šťastia. Kto nevidel, neuverí. Po zápase prišlo za nami 900 fanúšikov. Do Popradu okrem pricestovali aj ľudia z Kalinova, Poltára, Kokavy nad Rimavicou, Detvianskej Huty a Hriňovej. Sú to naši rodáci, ktorí ale žijú inde. Atmosféra bola počas celého stretnutia perfektná, dorastenci oduševnene bubnovali. V úvode sme boli zakríknutí, v 10. minúte sme prehrávali 0:1. Najskôr Kurák vyrovnal a o pár minút neskôr nás Ján Kubiš poslal do vedenia 2:1. Potom sme už prebrali iniciatívu a duel doviedli do víťazného konca. Som rád, že sa nám podarilo. Rozhodne neľutujem financie a úsilie, ktoré som do látkarského futbalu vložil. Ten úspech stál rozhodne za to. História si nás rozhodne zapamätá. Ako malá dedinka sme získali double, keďže sme vyhrali aj VI. ligu. Nie som si istý, či sa náš úspech podarí niekomu zopakovať.“

FOTO: TJ Družstevník Látky

„POSLEDNÝ KROK BÝVA NAJŤAŽŠÍ“ NIE JE IBA KLIŠÉ…

V I. triede sa Látky dlhodobo umiestňovali na čelných priečkach, pričom pred desiatimi rokmi ich od postupu delil len bod. „Vtedy na náš úkor postúpil Lieskovec. Rozhodujúci zápas sme bohužiaľ nezvládli, s posledným Vígľašom sme iba remizovali 1:1. Vtedy som zistil, že posledný krok býva najťažší. Preto som to nepodcenil a nechal som káder trochu vyzrieť. V lete 2022 prišli Dominik Kudlík, Ján Malček a brankár Branislav Pavol. Káder bol silnejší a konkurencieschopný, vďaka čomu sme bez problémov postúpili.“

INGREDIENCIE ÚSPECHU LÁTOK: VYVÁŽENÝ KÁDER, 45-GÓLOVÝ STRELEC I TRÉNINGOVÁ MORÁLKA

Pred štartom VI. ligy pribudli do kádra Látok napríklad záložník Jozef Halaj a útočník Mário Kurák. „Vtedy ešte nikto z nás netušil, že Mário za nás v prvej sezóne nastrieľa 45 gólov. Zahralo nám to do karát. Skvelo zapadol do kolektívu a perfektne to celé zafungovalo. Keď sa dostal k lopte, tak s určitosťou to bol gól. Vďaka jeho presným zásahom sme zbierali body a stúpali tabuľkou. Jadro kádra (obrana aj záloha) bolo vyskladané veľmi dobre, chýbal nám však strelec. Kudlík bol na to sám, a preto sme mu hľadali parťáka do útoku. Doplnením kádra sa posilnila nielen základná zostava, ale aj lavička náhradníkov. A teda hráč, ktorý neprišiel na tréning, začínal zápas na lavičke. Na výkonnosti mužstva sa vôbec neprejavila skutočnosť, že v základe nastúpil hráč z lavičke. To je dôvod, prečo je šírka kádra dôležitá.“

Nováčik VI. ligy zvládol oba derby zápasy proti rivalovi z Hriňovej, vonku vyhrali 1:4 a doma vysoko 8:0. „Bolo to derby ako v roku 1983, keď na Látkach bolo 1 400 divákov. Vtedy sme vyhrali 3:1. Derby nemalo až taký kvalitu, nakoľko Hriňová nebola kádrovo na tom dobre a nekládla nám odpor, aký som očakával. Prehra 1:4 sa na nej v ďalšom priebehu súťaže asi podpísala. Doma sme vyhrali 8:0, Spartak však k nám pricestoval len s desiatimi hráčmi. Divák si teda neprišiel na svoje.“

Látky dokázali zdanlivo nemožné, dva postupy za sebou a výhra v Prezidentskom pohári. Uvidíme, kedy niečo podobné nejaký klub zopakuje a či vôbec… „Vnímam to ako veľké zadosťučinenie za niekoľkoročnú obetavú prácu pre látkarský futbal. Rodina šla bokom. Venoval som sa cudzím chalanom, medzi ktorými bol aj môj syn Andrej. Pracoval som s nimi, vozil som ich a teraz môžem konštatovať, že to stálo za to. Úspech sa totiž dostavil. Dnes už môžem s hrdosťou povedať, že Látky dosiahli niečo, na čo sa bude ešte dlho spomínať.“

ZÁKLADOM FUNGUJÚCEHO KLUBU JE MLÁDEŽ – MYSLIA NA TO I LÁTKY

Okrem „áčka“ sa darilo aj dorastencom Látok, ktorí zvíťazili v oblastnej súťaži MO U19. „Úspech dorastu ma nesmierne potešil. Som si vedomý toho, že pokiaľ nebudeme investovať čas, peniaze a úsilie aj do mládeže, tak bude problematické áčko na súčasných pozíciách udržať. Káder je na tom vekovo dosť vysoko. Klobúk dole pre chalani, že ich to stále baví. Niektorí to vo veku 35 – 38 rokov už dávno zabalili, ale oni ešte stále hrávajú futbal na vysokej úrovni. Očakávame, že každý rok doplníme A-mužstvo aspoň dvoma dorastencami, aby sme problémov hrávali krajské súťaže. Okrem Látkarov sú v U19 aj chlapci z Detvianskej Huty a Hriňovej, ktorí chcú hrať za náš klub. Náklady spojené s ich futbalovou činnosťou im samozrejme preplatíme.“

FOTO: BAZALA.SK

Látky sa samozrejme snažia dorast posilniť a udržať. „Momentálne som v jednaní s MFK Zvolen, odkiaľ by som chcel priviesť aspoň štyroch hráčov, aby sme vytvorili vyššiu konkurenciu a vyhli sa vypadnutiu. Pôjde buď o hosťovanie alebo striedavé štarty. Verím, že tých lepších to motivuje, aby na sebe neustále makali. V podstate nám skončili len dvaja hráči. Ostatní majú 16 – 17 rokov, takže ešte dva roky môžu hrávať za U19 a získavať tak zápasovú prax. Na letných turnajoch dostanú príležitosť v A-mužstve aj chalani z dorastu. Síce sú vekovo ešte mladí, no potrebujú už získavať skúsenosti aj v seniorskom futbale. V mužskom futbale je totiž tá hra tvrdšia. Tí, ktorí nás o svojich kvalitách presvedčia, budú okrem dorastu nastupovať aj za áčko.“

Vo väčšine dedinských mládežníckych tímoch je najväčším problémom nedostatok hráčov. Obrovský problém majú najmä obce sa malým počtom obyvateľov „Sme malá dedina a ten potenciál detí nie je až taký silný, a preto sa snažíme osloviť aj deti z okolitých obcí. Chceme aj naďalej pracovať na vysokej profesionálnej úrovni. Od novej sezóny budeme mať aj kategóriu U11, za ktorú budú hrávať deti od 7 rokov. Je potrebné, aby si už v tak mladom veku vybudovali pozitívny vzťah k futbalu. Budeme s nimi systematicky pracovať, postupne si prejdú všetkými kategóriami. A ak im klub prirastie k srdcu, ostanú mu vernými do konca kariéry,“ uzavrel funkcionár Látok.

TITULNÁ FOTO: TJ Družstevník Látky 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *