Predseda Komisie rozhodcov ObFZ Zvolen Peter Zemko o práci arbitrov: Kto si to nevyskúšal, nevie čo všetko to obnáša

Predseda Komisie rozhodcov ObFZ Zvolen Peter Zemko o práci arbitrov: Kto si to nevyskúšal, nevie čo všetko to obnáša

Do prostredia oblastných futbalových arbitrov nás prostredníctvom rozhovoru vtiahol predseda Komisie rozhodcov ObFZ Zvolen Peter Zemko.   

 Ako ste sa stali predsedom Komisie rozhodcov ObFZ Zvolen?

Predsedom Komisie rozhodcov som sa stal dňa 28. septembra 2022, kde som ako člen komisie nahradil vo funkcii Tibora Kučeru. Neskôr ma dňa 30. júna 2023 oficiálne zvolili kluby za zástupcu rozhodcov a člena výkonného výboru v rámci konferencie klubov, ktorá bola doplnená o dodatočné voľby.

Čo je náplňou vašej práce?

Neexistuje poučka o náplni práce predsedu komisie rozhodcov. Ale zhrnul by som to jednou vetou. Náplňou mojej práce je poskytovať servis klubom a arbitrom, ktorý spočíva v delegovaní, nábore a výučbe rozhodcov. Komisia taktiež rieši servis pre kluby, zaoberá sa sťažnosťami a samozrejme aj byrokraciou. Túto prácu však nerobím sám, ale mám k tomu poskladanú Komisiu rozhodcov. V princípe som zodpovedný za dobré fungovanie komisie ako celku.

Akým počtom rozhodcov v súčasnosti disponuje ObFZ Zvolen? Pracujete neustále na hľadaní nových arbitrov?

Aktuálne komisia disponuje počtom 22 rozhodcov, čo sa nezdá až tak málo. Opak je však pravdou. Ak si zoberieme do úvahy dlhodobo a krátkodobo ospravedlnených rozhodcov, PN-ky, dovolenky a fakt, že niektorí naši chalani okrem rozhodovania ešte hrajú futbal, tak aktuálne nedokážeme obsadiť všetky stretnutia tromi rozhodcami.

Úzku spoluprácu sme vďaka predsedovi zväzu Erenestovi Peterkemu  nadviazali s klubom MFK Zvolen, odkiaľ k nám prichádza sem-tam niekto nový. Problém s nízkym počtom rozhodcov je v každom regióne a na každej úrovni. Rozhodcovstvo nie je pre mladých ľudí tak lukratívne, ako by sa mohlo zdať.

Ktorých rozhodcov považujete v rámci ObFZ Zvolen za najlepších? Odzrkadľuje sa kvalita aj v delegačných listoch?

Minulú sezónu sme mali vyhliadnutého jedného rozhodcu, ktorý mohol postúpiť do vyšších súťaži. Ten sa však na poslednú chvíľu rozhodol nezúčastniť licenčného semináru a fyzických previerok v rámci SsFZ. Dosť nás to sklamalo, lebo každý región je rád, ak mu niekto robí dobré meno vo vyšších súťažiach, v tomto prípade však bola tá reklama negatívna.

Tento rok sledujeme štvoricu rozhodcov. Keďže je však len začiatok sezóny, ich mená nechcem konkretizovať. Okrem mladých chalanov tu máme aj dlhoročných rozhodcov, ktorí tiež odvádzajú kus poctivej práce na ihriskách. Vzhľadom k ich veku však už nemôžu postúpiť vyššie.

Ako vyberá Komisia rozhodcov kandidátov na postup do SsFZ? Aké kritéria musia splniť?

Základné kritéria na postup určuje viac menej SsFZ. Kandidát na postup musí absolvovať licenčný seminár, ktorý pozostáva z testu z pravidiel futbalu, z ústnych pohovorov a z fyzických previerok. My sledujeme zápasy našich mladých a perspektívnych rozhodcov. Veľké plus je, keď majú dosť guráže a odrozhodujú ťažké, napríklad derby stretnutia.

Sú kluby, ktoré vetovali nejakých rozhodcov? Ak áno, môžete byť v tomto smere konkrétny?

Futbalový klub má právo požiadať Komisiu rozhodcov o nedelegovanie arbitra  a delegáta zápasu na majstrovský futbalový zápas ich družstiev. Futbalový klub žiadosť o nedelegovanie zašle písomne v termíne najneskôr do 21 dní pred jesennou, resp. jarnou časťou ročníka. Túto možnosť nevyužil ani jeden klub v pôsobnosti ObFZ Zvolen.

Ako často podávajú kluby podnety na rozhodcov? Aké dôvody v nich uvádzajú najčastejšie?

Podnety bývajú jeden až dvakrát do mesiaca. Najčastejšie tam ide o chyby rozhodcov, ako pokutové kopy, udelenie červených/žltých kariet, prípadne sú to len chyby v zápise (zlý autor gólu alebo niečo podobné).

Okrem oficiálnych podnetov sa ste určite stretli aj s tými neoficiálnymi. Ako k nim pristupujete? Prečo sa aj tie neuvádzajú v spravodajoch?

Neoficiálny podnet je niečo ako priateľský rozhovor. Väčšinou sa porozprávam s daným funkcionárom a snažím sa mu podať môj subjektívny pohľad na vec. Nemá byť prečo uvedený v spravodaji a riešený komisiou rozhodcov. Snažím sa vyhýbať takýmto podnetom, keďže vo futbale je v 90 % zápasoch jedna strana nespokojná. Väčšinou je to tá, ktorá prehrá. Horší je prípad, ak sa sťažuje víťaz aj porazený. Vtedy je väčšinou zrejmé, že rozhodca zlyhal.

Aký najvyšší trest bol počas vášho pôsobenia udelený rozhodcovi? Akých previnení sa dopustil?

Za môjho pôsobenia sme udelili najvyšší trest na pozastavenie činnosti na dva týždne. Najčastejšie previnenia sú neskoré ospravedlnenia, chyby v zápisoch, zle udelené resp. neudelené karty, nesprávne nariedené resp. nenariadené pokutové kopy.

Upozorňujete začínajúcich rozhodcov na problémových hráčov, trénerov či funkcionárov?

Mladí arbitri sa väčšinou dostanú pod ruky ich starším kolegom. Tí už vedia, ktorí funkcionár alebo hráč je horkokrvnejší. Ja osobne ako predseda v tomto smere rozhodcov neupozorňujem.

Byť rozhodcom nie je med lízať. Boli aj prípady, kedy sa rozhodcovia po pár zápasoch rozhodli skončiť s pískaním?

Boli aj také prípady. Kto si to nevyskúšal, nevie čo všetko to obnáša. Predsa len, na hracej ploche je celok jedenástich hráčov, ktorí si pomáhajú v každom tíme. Rozhodcovi však môže pomôcť iba jeho kolega alebo sa musí spoľahnúť sám na seba. A k tomu ešte korigovať dva súperiace celky. Preto sa stali aj prípady, že chalani po pár zápasoch zistili,  že “nie každý má na to žalúdok”.

Stáva sa, že rozhodca odmietne ísť na zápas, na ktorý je delegovaný? Aký relevantný dôvod musí uviesť, aby na zápas nakoniec necestoval?

Vo veľmi výnimočných prípadoch. Samozrejme dôvody ako choroba, pohreb a podobne sú relevantné, tie nemusím asi ani spomínať. Mali sme však aj rozhodcu, ktorý nešiel na zápas z trucu, lebo sa mu to zdalo byť ďaleko alebo aj takého, ktorý sa bál ísť na zápas, lebo mal zlé skúsenosti s daným klubom v predošlom kole. Tieto veci sa snažím väčšinou odkomunikovať individuálne. Naša práca je aj o kompromisoch. Rovnako ako rozhodcovia a kluby potrebujú komisiu, komisia potrebuje rozhodcov. Snažím sa vytvárať čo najvyšší komfort naším arbitrom.

Sú podľa vás rozhodcovia v rámci ObFZ Zvolen dostatočne chránený pred agresívnymi fanúšikmi, hráčmi alebo funkcionármi? Akú najvážnejšiu situáciu ste museli v tomto smere riešiť?

V kompetencii našej komisie nie je skúmať zabezpečenie na futbalových stretnutiach. Nato je komisia Športovo-technická komisia a v prípade nedostatočnej ochrany rozhodcov je tu Disciplinárna komisia, aby potrestala previnilcov. Riešili sme vyhrážanie sa rozhodcom napríklad aj  ich fyzickou likvidáciou. V takomto prípade je v našej kompetencii to iba odstúpiť na disciplinárnu komisiu, ktorá rozhodne o treste pre previnilca.

Ste spokojný, aké tresty sa udeľujú klubom, resp. hráčom a funkcionárom za ich neadekvátne správanie voči rozhodcom?

Tu by som to poňal individuálne. Emócie patria k športu a je samozrejmé, že keď napríklad rozhodca nenariadí jasný pokutový kop, asi žiadny funkcionár nezostane chladný. Všetko však má svoje medze. Vulgarita, nadávky a emócie. To všetko sa dá potrestať a prepáčiť. Väčšinou to aj tak býva, že osoba, ktorá sa dačoho takého dopustí býva potrestaná za zeleným stolom.

Avšak už po pár minútach vychladne a uvedomí si, že to bolo cez čiaru. Osobne si ale myslím, že ak niekto fyzicky napadne rozhodcu, nemá čo hľadať na hracej ploche. Je kopa športov, v ktorých sa môže aj takýmto spôsobom angažovať. Rovnako mám tento názor aj o agresívnych fanúšikoch.

Vy sám ste futbalovým rozhodcom. Zažili ste počas vašej rozhodcovskej kariére momenty, kedy ste sa báli o život?

Chvalabohu o život som sa nikdy nebál. Samozrejme aj ja som iba človek a mnohokrát som zlyhal. Keď v rozhodcovi funguje ako taká sebareflexia, tak si je vedomý toho,  že niečo si na oplátku vypočuje, poučí sa a život ide ďalej. Vo vyšších súťažiach sú už tí hráči disciplinovanejší. Začiatky boli ale ťažké, ako pre každého rozhodcu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *